A 12×100 gravel road costs $1,200 to $3,600 or $4 to $12 per linear foot. An average driveway costs around $700 to $2,500 to excavate and grade. Road base gravel costs $18 to $31 per ton, $25 to $62 per cubic yard, or $0.59 to $1.50 per square foot. To mark out your driveway during construction. A gravel driveway costs $1 to $3 per square foot to install. Gravel for a driveway is available to buy from rock quarries, crushed stone suppliers, landscaping centers and companies, online, or from local home improvement stores. To keep the dust down, you'll need to spray the road with either oil or water, or purchase road dust control for stabilization. Consult with a professional before selecting gravel. Costs start closer to $4 a square foot and go as high as $10 a square foot, depending on the gravel type, grading, slope, and size and shape of the road. Prices vary depending on the type of tractor used and whether it’s sub-grade or fine-surface grading work. The bulk-rate converts to $29 to $40 per cubic yard if you pick it up yourself from a local quarry or $1 to $3 per cubic foot. Then, spread out the top layer of rocks at 2" thick to complete the path. Important Considerations Before Using Crushed Stone/Concrete 6. Always free estimates! To save money, rent a pick-up truck for $75 per day and pick up the gravel yourself. A blue stone driveway costs about $2 to $5 per cubic foot, which is around $74 to $155 per cubic yard, or $50 to $100 per ton depending on whether it picked-up or delivered. It will vary with the distance from a steel mill and type of slag, as a guess, it will cost 20 or 30% more than crushed rock. Steel slag is best used in drier climates. It’s reasonable to estimate that it can take 20 hours of work for construction workers to build each mile of gravel road for an average cost of $21,000 to $53,000 per mile. River rock costs $47 to $70 per cubic yard or $33 to $49 per ton depending on the size and if it's multi-colored. Spreading out 1-ton of gravel at 2" deep covers 80 to 100 square feet, while 6" deep covers 25 to 35 square feet or less if you use larger stones. The top layer of resin-bound driveways are stones covered in a resin adhesive, which creates a stable and permeable driveway that lasts up to 20 years. The type of stones, their sizes, and volume purchased. The only expense you save money on is labor costs. Pea gravel comes in a blend of several different earth tones like grey-blue, brown, pale-yellow, pink, reddish-brown, or amber hues. Drainage is an essential factor which could lead to significant problems in the future if improperly installed. Understanding the variables that can impact final cost, however, can help you to get an even better deal. Steel slag is best used in drier climates. Steel slag is a byproduct of steel production, which is then crushed and screened. One of the most affordable options is purchasing white quartz gravel in pea-gravel size. Receive quotes from multiple pros that meet your exact needs. HDPE plastic rings connected by an interlocking geogrid structure allow for a 1" gravel fill and require 0.66 cubic yards of gravel per 100 square feet of grid. Crushed marble chips cost $130 per cubic yard, $93 per ton, or $4.81 per cubic foot. A 4×20 gravel walkway costs $250 installed, a 10×20 gravel patio or landscaping costs $450, and a gravel driveway costs $600 to $1,800 to install. Get free custom quotes from qualified pros in your area. The consequences: less wear and longer road lifetimes. Steel slag is a byproduct of steel production and is an excellent alternative and more durable than natural crushed limestone. Same as rock. Layer the gravel with 4" of fist-size gravel at the sub-base, 4" of golf-ball-size gravel for the middle layer, and a 4" deep surface layer of 0.75" gravel. Adding a road base geogrid offers extra stability for gravel driveways and roads. Crushed Concrete/Stone Prices 5. Crushed shells cost $2 per square foot, $40 per cubic yard, or $50 per ton on average. Dig out about 2" of soil, lay down a piece of geotextile fabric, then spread the gravel on top of the fabric. Blue stone also looks beautiful for the bottom layer of garden ponds, and its composition provides benefits for your soil. Steel slag costs $25 to $39 per ton or $35 to $54 per yard, depending on the quantity ordered and size of stones. track the estimates they get from local companies, then we share those prices with Due to its extreme hardness and heaviness, caliche makes a long-lasting driveway foundation. Recycled Asphalt Driveway Pros. Expanded shale is best for clay-based soils, especially in areas prone to flash flooding. The light-colored sandstone variety of bluestone helps retain moisture to keep your driveway cooler in the summertime as well. Building a 10'x20' gravel patio with costs $200 to $500 for the wooden patio border wall with rebar, geotextile fabric below, and the gravel. Crushed stone #57 is the best material for the middle layer at 0.75" to 1". Roads constructed using LD slag demonstrate reduced rutting. It lasts forever. Total costs to install range from $400 to $2,000 depending on labor and the type of drainage system installed. Create a perfectly level and paved look without asphalt by laying down a bed of gravel and then setting paving stones into it. A backyard patio that’s only for people needs a gravel layer 4" thick. Lv 4. DIY driveway gravel prices are $0.50 to $1.50 per square foot or $10 to $50 per ton. For a 1-car driveway, aim for a minimum size of 10' wide by 20' long. None except cost... it is more expensive than gravel. Selecting the best gravel material for driveways starts by thinking about the different sizes you’ll need for each of the three layers. SB2 gravel driveway prices for rocks up to 4 inches in size are around $1.41 to $2.30 per cubic foot, $38 to $62 per cubic yard and $27 to $31 per ton. hunker.com/how-to-calculate-how-far-pea-gravel-spreads, homeguides.sfgate.com/use-gravel-mulch-47432.html, ataktrucking.com/when-to-use-crushed-stone-as-opposed-to-gravel/, braenstone.com/crushed-concrete-driveways-patios/, gardenista.com/posts/hardscaping-101-crushed-shell-seashell-paths-and-driveways/, researchgate.net/steel_slag_and_crushed_limestone_aggregate_concretes, homedepot.com/Landscaping-Hardscapes-Landscape-Rocks/Gravel/, axnerexcavating.com/gravel-decorative-rock, 989rock.com/downloads/Whittlesey-2019-Price-Catalog.pdf, thisoldhouse.com/how-to/how-to-lay-budget-friendly-gravel-path. When calculating your gravel costs, use $60 per yard for the gravel, delivery, and spreading. Sub-base grey granite is also called #3 stone. A 24×24 (2-car) gravel driveway geogrid costs $1,100 to $2,300 to install. Road base is also called rock base, road rock, road gravel, asphalt base (AB), aggregate base, and 3/4″ minus. Then, lay down a strong geotextile fabric before your base layer of stones to prevent mud and weeds. Multiply the length (in feet), times the width, times the depth, to calculate cubic feet. a steel slag driveway costs 1.33 to 2 per square foot, which is 35 to 54 per cubic yard or 25 to 39 per ton. A river rock driveway costs $1.74 to $2.59 per cubic foot, which is $47 to $70 per cubic yard, or $33 to $49 per ton. Order at least 15 yards to get the cheapest delivery rates. Ditto. Prices can double when you include delivery charges. The Size #789 is a pea gravel size, ½” X ¼” with most pieces about the size a dime or smaller. How do you think about the answers? Lower prices are available when you order at least 17.5 tons. A gravel driveway grid costs $2 to $4 per square foot depending on the type and project size. Cost Of Steel Slag V Gravel. Slag way cheaper, just as clean, drains good, no dust dirt and weeds do not. Find gravel driveway contractors near you. The cheapest gravel for driveways is crusher run, crushed shells, crushed concrete, slate chips, recycled asphalt, and pea gravel, which all cost $15 to $30 per yard, or less than $1 per square foot when purchased in bulk from a quarry. Stone dust costs $30 to $145 per ton, or between $10 to $25 per yard, depending on if it's delivered or picked up. Chip-and-seal driveways have liquid asphalt for the middle layer, which binds the stones into place permanently. Resin-bonded gravel driveways are safer with no loose stones, require little maintenance, reduces flooding, resists cracking, and the surface stays cooler since the soil underneath can breathe. For smaller amounts, expect to spend $3 to $5 per bag or $125 per ton. From … Costs depend on the size and depth, gravel type, soil conditions, labor, excavation, grading, permits, and optional grid stabilization. Gravel spreading costs $12 per yard or $46 per hour. The size is about that of a quarter (1 & ¼” X ¼”) and is grayish black. The gravel may be dumped in one pile or roughly spread along a planned driveway, depending on the terms negotiated. Crusher Run gravel goes by several names, including quarry process or "QP," dense-grade aggregate or "DGA," and road stone. Then drive backwards and forwards on top of the rocks for compaction as you add each layer. Decorative or colored gravel costs $6 to $8 per bag. Gravel is a whole lot cheaper than a concrete, asphalt, or other paved surface. Use the largest stones for your base layers to the smallest stones for your surface layer. Bulk gravel costs $15 to $75 per yard on average. Please call for availability (843-559-5829) due to the shortage at this time. When estimating the cost to install a gravel driveway, consider these cost factors: Driveway gravel sizes range from 0.1"-10" in diameter, and the bigger sizes cost more. Shells break down and compact evenly to create a stable and level surface. C. Levy Co. reclaims this as a cost-effective and durable aggregate for road building. Gravel Driveway Repair. Adding a 12' x 100' gravel road requires 29.6 cubic yards of gravel at 8" thick. Gravel for a 20'x20' garage floor costs $200 to $800, or $0.50 to $2.00 per square foot. The actual depth required depends on your soil composition. Driveways on the smaller side can cost as little as $300 with a larger and longer driveway costing as much as $60,000. For large rural properties, a gravel road costs $21,000 to $65,000 per mile to install. River rock requires edging or another binder to hold the stones in place. Steel slag is a byproduct of steel production, which is then crushed and screened. The best gravel for a driveways surface layer is pea gravel (size #8), limestone (size #10), or crusher run (#411) at 0.10" to 0.50". Avoid using crushed shells on an inclined driveway because it's likely to collect at the bottom over time. Gravel driveways, in particular, have seen massive improvements in the technology used to implement them and hold them in place. Greater hardness. Your city or county may require a permit to construct a gravel or dirt road, which starts at $500 depending on the size of the project. The gravel helps the water move into your crawl space faster, rather than keeping moisture out. However, when blended at a ratio of 50% or less and when applied appropriately, Duraberm products have the potential to be used in confined spaces, under buildings and/or under paved roads. Gravel is available to buy from home improvement stores such as Home Depot, rock quarries, landscaping centers, crushed stone suppliers, online, or a local landscaper. Crushed concrete, sand and gravel mix, and crushed shells are the cheapest stones at $15 per yard. Lower-quality caliche contains more sand and clay with less limestone or calcite. This is the result of its mineral composition. The average cost of a 16x38 foot gravel driveway is $1,500. A typical 2 car driveway with 100 ft of expansion joints is done in about an hour and a half. A tar and gravel driveway costs $2 to $5 per square foot and offers the best high-traction surface for areas with a lot of rain, ice, or snow. Call for availability. The lowest prices are available in areas close to the coastline like Florida, Georgia, and Alabama. Then, divide that number by 27 to calculate cubic yards. Black lava rocks are the most common and affordable, while true-black granite chips are rare. Prices decrease significantly as you purchase larger quantities. Buying gravel in small quantities costs over $100 per ton. It will take about 37 tubes of caulk to do the same job! For this reason, you often find driveways with river rock set into cement as the top layer, or river rock packed in between large paver stones. *Cost: I have no idea about costs. If you purchase the rock separately, workers charge $40 to $50 per hour, with an average project taking two hours by two workers. A 10×20 single-car gravel driveway with costs $50 to $150 to resurface, while regraveling a 24×24 double-car gravel driveway costs $150 to $450. Driveway Gravel in Johnstown on YP.com. A compacted gravel driveway 8" to 12" thick costs $1 to $3 per square foot to install. Duraberm is produced from co-products (steel furnace slag) of the steel making process. For toddlers and young children, 4" of gravel is sufficient for digging and playing. Trim-A-Slab installs fast, about a foot per minute. Crush and run driveway costs are $1 to $2 per cubic foot, $51 to $54 per cubic yard, and $24 per ton or more when ordering less than 10 tons. Other black stones include basalt-pebble stones, recycled crushed asphalt, and charcoal-black basalt clippings from volcanic rock. Most river rock comes in sizes from 1 to 3 inches. For compacting and leveling gravel layers by hand. Common applications: Driveway Gravel RV Pads Drainage Control French Drains Walkways Concrete Mix Disclaimer A caliche driveway is as durable as limestone cement due to similar calcium carbonate composition, calcite minerals, along with fossilized sand and clay. A 10×20 gravel parking pad costs $600 to $1,000 to build depending on soil conditions, labor, and type of rock. Consult with a professional before selecting gravel. This table assumes several layers of different-sized rocks at a total of 12-inches thick. The rocks fully settle into place within a few days. There's a large variety of gravel sizes and colors to choose from, which can bring out the beauty of your home and add curb appeal. We track the estimates they get from local companies, then we share those prices with you. Most gravel is sold by the bag, cubic yard, or ton. Divide the cubic feet by 27 to get the amount of cubic yards of gravel you need to purchase. Driveway gravel delivery costs $7 to $18 per cubic yard on top of the price of gravel. Gravel prices for a driveway range from $10 to $50 per ton or $15 to $75 per yard depending on the rock type, volume ordered, and delivery fees. 1. A land-disturbance permit may be required for projects over 4,000 ft² or if it's near a designated flood zone. Millions of people ask HomeGuide for cost estimates every year. Crushed clamshells are the cheapest in Florida, Georgia, and Alabama, where it's $10 per ton, $14 per yard, or $0.53 per cubic foot for 1" size washed White Seashells. The average pea gravel driveway cost for materials is $28 to $45 per ton, $29 to $86 per cubic yard, or $1 to $3 per cubic foot depending on the quantity you order. Place the larger gravel at the bottom by using a scraper-blade attachment on a skid-steer loader. Crusher run is used as the surface layer of driveways because the dust settles in between the gravel and binds it together. Get free custom quotes from qualified pros in your area. Unlike the splitting and cracking that happens to asphalt under extreme temperature changes, gravel driveways are easier to repair by adding and spreading out more gravel. Line the bottom of your drains and driveway foundation. Be aware of contractors who spread out a layer of resin and lay the stones on top. In dry climates, driving down a gravel driveway will stir a lot of dust. Gravel costs $0.50 to $2.50 per square foot on average when covering an area 12" deep (a cubic foot), depending on the type. Bulk crushed stone and gravel prices are $10 to $50 per ton on average. Marble stays cool during the summer, although it does produce a glare. A gravel driveway is the cheapest at $1.25 to $3 per square foot, an asphalt driveway costs $3 to $7 per square foot, and a concrete driveway costs $4 and $8 per square foot. A long-lasting gravel driveway should be a minimum 8" to 12" deep and made up of three 4" thick layers. Minor fees may apply to haul the excavated dirt away or to move it to your garden. Building a long private gravel road leading up to your property costs $21,000 to $65,000 per mile. The additional stability of tar-and-chip surfaces is worth the extra cost and lasts for up to 10 years. Compare quotes, message or call pros, and hire only when ready. Get free estimates from crushed stone and gravel suppliers near you or view our cost guide. The cost of a gravel driveway can vary, from under $1 per square foot to over $3 per square foot. The total cost for the two loads was $822.66 + $150 for the hired tractor + $322.60 for the pipe = $1295.26 for a 50 feet driveway. Compare quotes, message or call pros, and hire only when ready. Whether you’re repaving your driveway or building one from scratch, selecting the right material is crucial. Most quarries and landscape suppliers will not deliver less than 10 cubic yards of gravel. Recycled asphalt requires far fewer raw resources than virgin asphalt. The length, width, and depth of the driveway. A common mistake is trying to use gravel as a replacement for a moisture barrier on a crawl space floor. A 10-wheel dump truck carries 12 to 20 tons of gravel or around 8 to 10 yards depending on the rock size and type. A steel slag driveway costs $1.33 to $2 per square foot, which is $35 to $54 per cubic yard or $25 to $39 per ton. Another is the thickness of the driveway. Crushed bluestone gravel rock costs $52 per ton or $74 per yard when picked up from a local quarry. Start with a layer of sand about 4" thick, with 2" of pea gravel on top. Smaller landscape projects spread 2 to 4 yards by hand for $22 per cubic yard. Pea gravel costs $28 per ton when ordering at least 24 tons, or $45 per ton in smaller quantities. Projects typically require a few layers a total of 12" to 18" deep. The cost of gravel ranges from $10 to $50 per ton, $15 to $75 per yard, $1 to $3 per square foot, or $1,350 per truck load depending on the rock type, volume, and travel distance. gravel slag driveways. Excavating and digging out land for a gravel driveway costs $1 to $2 per square foot depending on the job size and terrain conditions. To make the most-durable gravel driveway, install a 6" to 8" layer of large crushed stones as a sub-base. Installing a 12' residential gravel road costs $5 to $10 per linear foot depending on the size and depth, local weather conditions, and permit costs. Schott estimates the average cost for him to install a gravel driveway is $1,200 to $1,500. Your sub-base layer should be 8" deep to support heavy trucks regularly. A permit may be required when creating a new access point that joins a private or public road, for additional parking, or driveway expansion. A typical asphalt driveway can cost $4,000 to $8,000 and up, but most spend about $4,500 on the project. CORE Glow stones will illuminate your driveway for up to 10 hours at night. Get free quotes gravel installers near you. Bags of gravel are sold at most home improvement stores such as Home Depot or Lowe's. Solving structural problems requires removing all of the gravel, re-grading the foundation, then laying the gravel back using stronger base rock in thicker layers. The cheapest caliche is available near the deserts it comes from in the Southwestern United States. Even though you will have to maintain the gravel, it is inexpensive to do so. Most rock-fill jobs use a 3-man crew plus a tractor for $46 per hour that spread 12 cubic yards per hour. Smaller stones work best since they compact together to form a level surface more easily. Free Estimates. Find Slag Driveway Gravel in For Sale. There are several factors which can influence the pricing of your limestone driveway or gravel driveway. A permit for minor modifications and repairs costs. When including delivery, spreading, and compacting, driveway stone and rock costs $100 to $120 per ton installed. For best results, use foundation crowns, drains, and pavers when building your driveway. Your all wrong!! Website. Enter the dimensions of your project in our gravel cost calculator below to find the number of cubic yards required and the estimated total cost for the gravel (without spreading or installation). Another option is installing a vapor barrier of 6 mil plastic for $600 to decrease moisture if your crawl space isn’t prone to flooding or collecting water. Rent a truck yourself and pick it up directly from the quarry to get the best deal. The finished product can be used as a base material below patios and pavers, as a final base for horse barns, or for filling void spaces. Using ground stabilizers such as EcoGrid or CORE keeps gravel in place and level longer.